verze pro tisk

Průběh vyřizování hypotéky

Průběh vyřizování hypotéky

V dnešní době není problém si zřídit hypotéku, tuto službu nabízí množství bankovních i nebankovních společností. Dobré je ale před tím, než se do něčeho takového pustíte, nastudovat si pár informací o tom, jaké jsou podmínky poskytnutí hypotéky, na co si dát pozor apod. Nemusíte být zrovna vystudovanými ekonomy, abyste toto základním penzum informací zvládli. Nejprve je si nutné uvědomit, na co lze hypotéku použít. Nejčastějším důvodem pro vyřízení hypotéky je touha klienta po koupi či postavení nemovitosti, nebo snaha o opravu nemovitosti, kterou již klient vlastní.

Hypotéku však mohou využít i ti, kteří se dostali do finančních problémů, čeká je exekuce majetku apod. O hypotéku může žádat každý občan České republiky, podmínkou je, že musí být starší osmnácti let. Další podmínkou zpravidla bývá, že musí být schopen tuto hypotéku splatit do dovršení pětašedesáti let. Důležitou věcí, kterou musíte vědět, je, že hypotéka je typ úvěru, který musí být zajištěn zástavním právem k jiné nemovitosti.

Pokud si chcete pořídit hypotéku na koupi nového bydlení, není v tom žádný problém. Zastavíte jednoduše nemovitost, kterou kupujete. Pozor si je však třeba dát v případě koupě bytu, zastavit můžete pouze byt, jenž je v osobním vlastnictví, na byty družstevní nelze pořídit zástavní právo, protože patří družstvu, nikoli vám. Ale i v tomto případě existují určité možnosti, můžete třeba zastavit jinou nemovitost, kterou vlastníte. Zvláštním typem je pak tzv. americká hypotéka, která má tu výhodu, že nemusíte uvádět, na co chcete peníze použít, opět ale musíte ručit zástavním právem k nemovitosti, kterou vlastníte.

Hypotéky nenabízejí jen bankovní společnosti, ale i celá řada nebankovních společností. Výhodou pro vás může být, že hypotéka bývá zpravidla rychleji vyřízena, a také to, že tyto společnosti mnohdy nenahlížejí do registru dlužníků nebo prostě záznamům v něm nevěnují pozornost. Měli byste však být opatrní a dobře si zjistit, jaké jsou podmínky zřízení takové hypotéky a jaké to pro vás bude mít důsledky.

Co budete u hypotéky potřebovat

Nemovitost, kterou chcete pomocí hypotéky zakoupit, již máte vybránu. Teď jen zbývá vybrat si společnost, u které hypotéku vyřídíte. Prvním dokladem, který budete potřebovat, je doklad o výši vašeho příjmu. Pokud jste ženatý/vdaná, musí tento doklad předložit oba partneři (a to i v případě, že nejste oddáni, ale nemovitost kupujete společně a společně ji potom budete také vlastnit).

Hypo půjčka

Některé bankovní společnosti nechtějí poskytovat úvěry těm klientům, jež nemají u svého zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou, nebo alespoň požadují, aby vám zaměstnavatel dal potvrzení, že vám smlouva bude prodloužena. Jiné banky tomu nevěnují větší pozornost. Avšak hypotéku vám žádná bankovní společnost nevyřídí, jestliže se nacházíte ve zkušební době. Na internetu si můžete v hypoteční kalkulačce předběžně spočítat, jaká bude vaše výše měsíčních splátek a porovnat si hypotéky různých bankovních společností.

Zjistíte tak, co je pro vás nejvýhodnější. Pokud si sami na toto nevěříte a bojíte se, že něco přehlédnete, není na škodu použít služeb hypotečního makléře, který pro vás najde nejlepší řešení a v podstatě vyřídí celou hypotéku za vás. Důležitá je však důvěra k tomuto člověku, proto pečlivě vybírejte a nechte si třeba poradit od někoho, kdo už třeba služeb hypotečního makléře využil. Dále budete potřebovat podklady k nemovitosti (např. výpis z katastru nemovitostí apod.), smlouvu o smlouvě budoucí, později kupní smlouvu. V případě koupě družstevního bytu pak smlouvu o převodu členských práv a povinností a nájemní smlouvu.

Kolik vás bude hypotéka stát

Protože je hypoteční úvěr zajištěn zástavním právem k jiné nemovitosti, je nutné si pořídit odhad nemovitosti, kterou zastavujete. Je nutné si také uvědomit, za co všechno se při vyřizování hypotéky platí. Odhad nemovitosti je jednou z věcí, jež budete muset zaplatit. Cena znaleckého posudku není přesně určena, jeho vyřízení by nemělo trvat déle než několik dní. Zase je dobré nechat si doporučit odhadce, se kterým už má někdo dobré zkušenosti. Ovšem některé bankovní společnosti požadují odhad nemovitosti od některého z odhadců, se kterým spolupracují, aby si zajistily objektivitu odhadu. Dále je třeba počítat s poplatkem za zpracování hypotečního úvěru. Někde je nutno ho zaplatit předem. Zhruba se jedná o 1% z celkové výše úvěru, přičemž je stanoveno minimální i maximální hranice. K tomu se vám připočítávají poplatky za vedení účtu apod.

Doba fixace a refinancování hypotéky

Dobou fixace se rozumí, po kterou se banka zavazuje, že vám nezmění úrokovou sazbu. Stanovuje se při podpisu úvěrové smlouvy. Rozlišujeme kratší dobu fixace (cca do 5 let), jež má výhodu počáteční nižší úrokové sazby, ale nevýhod nejisté budoucnosti, neboť po uplynutí doby fixace, se výše úrokové sazby stanovuje podle situace na trhu. Delší doba fixace (až 15 let) vám sice dává větší jistotu, ale úroková sazba je vyšší než u kratší doby fixace. Dalším pojmem, se kterým se můžete setkat, je refinancování hypotéky. Jedná se v podstatě o to, že si vezmete hypotéku na hypotéku, kterou již máte. Není to nic nesmyslného, lze to využít třeba v případě, že po čase zjistíte, že jiná bankovní společnost nabízí lepší podmínky pro splácení hypotéky a tak si jednoduše převedete hypotéku z jedné banky do druhé. I v tomto případě je však lépe se poradit s některým z hypotečních makléřů.


HodnoceníZobrazeno: 3578x | 1. září 2009 | Rady a postupy | no comments


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!