verze pro tisk

Různé způsoby splácení hypotéky. Víte o nich?

Různé způsoby splácení hypotéky. Víte o nich?

Splácení hypotéky představuje dlouhodobou finanční zátěž pro mnoho rodin. Přináší to s sebou i další rizika vyplývající z toho, že málokdo dokáže na začátku splácení přesně odhadnout, jak se bude jeho finanční situace do budoucna vyvíjet, a může tak nastat situace, že dlužník přestane být schopen hypotéku splácet. Pro minimalizaci těchto rizik může být jistou prevencí volba toho správného způsobu splácení.

Anuitní způsob splácení hypotéky

Nejrozšířenější způsob, který je vhodný zejména pro lidi s pravidelnými příjmy, neboť je založen na splácení stále stejných částek po celou dobu úvěru (minimálně po dobu fixace úrokové sazby . Anuitní způsob umožňuje lepší plánování rodinného rozpočtu, neboť klient ví přesně a na dlouho dopředu, jakou částku bude splácet.

Progresivní způsob splácení

U tohoto typu jsou na počátku splátky nižší než u anuitního splácení, postupně však narůstají. V průběhu celého roku zůstává částka stejná, poté se navyšuje na základě pevně stanoveného koeficientu. Z uvedeného vyplývá, že progresivní splácení se hodí zejména pro lidi, u kterých se očekává nárůst příjmů v době trvání úvěru. Jde především o mladé lidi na počátku kariéry nebo o rodiny, v nichž je jeden člen momentálně na mateřské dovolené, ale časem se očekává jeho nástup do zaměstnání. Tento způsob splácení umožňuje nastavit výši první splátky podle možností klienta.

Degresivní způsob splácení

Je opakem progresivního způsobu, neboť na počátku je splátka nejvyšší a postupně se snižuje, opět po roce na základě stanoveného koeficientu. Degresivní splácení je nejvhodnější pro lidi na vrcholu kariéry, jejichž příjmy jsou právě na výši, ale je předpoklad, že se mohou časem snížit, např. odchodem do penze. Dále si tento způsob splátek mohou vybrat rodiny, které plánují pořídit si děti, tudíž na čas přijdou o jeden z příjmů. Výše první splátky se opět odvíjí od možností klienta. Jistou výhodou degresivního způsobu je to, že díky rychlejšímu splácení klient zaplatí méně na úrocích.

Bohužel, situace v českém prostředí je taková, že zatím existují jen dvě banky, které nabízejí klientům vedle anuitního i jiný způsob splácení, a to Hypoteční banka a mBank. Většina ostatních bank vysvětluje svou omezenou nabídku nezájmem klientů.


HodnoceníZobrazeno: 2479x | 5. listopad 2009 | Rady a postupy | no comments


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!