verze pro tisk

Financovat nákup auta leasingem nebo úvěrem?

Financovat nákup auta leasingem nebo úvěrem?

Kdo si chce pořídit nové auto a nemá k dispozici celou hotovost, má v podstatě dvě možnosti, jak peníze, respektive auto, získat. Buď si pořídí auto na leasing, nebo si sjedná úvěr a získané peníze použije na nákup vozidla. Při volbě úvěru obdrží klient finanční půjčku na auto a po nákupu se ihned stává majitelem vozidla, v případě leasingu má auto po dobu splácení pouze v pronájmu od leasingové společnosti a majitelem se stane až po splacení celé smluvní částky. Dlouhou dobu forma leasingu převažovala, neboť jeho vyřízení bylo ve srovnání s úvěrem mnohem rychlejší a člověk mohl v podstatě ihned s novým autem odjet. Banky však zareagovaly a jsou schopné vyřídit úvěr do půl hodiny, ovšem za předpokladu, že o něj požádáte v bance, ve které máte svůj účet. Oba způsoby financování mají své výhody i nevýhody, které si nyní srovnáme.

Výhody úvěru

Ten nejpodstatnější rozdíl spočívá v již zmiňovaném vlastnictví auta. To může mít zásadní vliv např. v případě špatné platební morálky klienta, kdy je vůči němu leasingová společnost v silnější právní pozici než banka, neboť mu může předmět leasingu (v tomto případě automobil) zabavit. Banka tuto možnost nemá. Další aspekt mluvící ve prospěch úvěru je možnost předčasného splacení dluhu, zpravidla bez sankce. U leasingu je třeba dodržet smluvní termín poslední splátky. Zásadní rozdíl poznáme také v situaci, pokud by nám bylo vozidlo odcizeno nebo bylo úplně zničeno. V případě úvěru jde pojistné plnění klientovi, tedy majiteli vozu, pokud však máme auto na leasing, získává pojistné plnění leasingová společnost. Jednoduše řečeno: klient přijde i o auto, i o peníze.

Výhody leasingu

Žádost o leasing bývá zpravidla vyřízena mnohem rychleji než úvěr, neboť ji podáváte přímo u prodejce. O úvěr žádáte většinou v bance, která často ověřuje platební schopnost žadatele, vyžaduje ručitelsk prohlášení třetí osoby, což celou proceduru prodlužuje. Další výhodou leasingu je možnost splácet pojištění současně se splácením leasingu, což je výhodnější než jednorázové celoroční platby u auta pořízeného z úvěru. Celkově je proto leasing levnější než úvěr.

Opatrnost nade vše

Z uvedeného výčtu kladů a záporů vyplývá, že nelze jednoznačně rozhodnout, která forma financování je lepší. Někdo upřednostňuje okamžité vlastnictví auta, jiný rád přenechá odpovědnost na druhých. Každý musí zvážit své možnosti a vyhlídky do budoucna, aby byl schopen dostát svým finančním závazkům. V každém případě je vhodné prozkoumat smluvní podmínky více společností či bank a teprve potom se rozhodnout, jakou cestu pro získání auta zvolit.


HodnoceníZobrazeno: 2980x | 20. listopad 2009 | Rady a postupy | no comments


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!