verze pro tisk

Smlouvy k úvěrům často obsahují chyby

Smlouvy k úvěrům často obsahují chyby

Rychlá půjčka je velmi oblíbený úvěrový produkt, který umožňuje klientům získat peníze téměř okamžitě. Avšak jak odhalila Česká obchodní inspekce (ČOI), smlouvy k těmto úvěrům často obsahují chyby či nejasnosti, díky kterým nemusí být půjčka pro klienta zdaleka tak výhodná, jak se na první pohled zdá. Až polovina smluv neobsahuje náležitosti stanovené zákonem.

Nejasnosti kolem RPSN sazby u půjčky

ČOI odhalila nejvíce nejasností v souvislosti s ukazatelem RPSN (roční procentní sazba nákladů – poměr mezi tím, co si klient půjčí a co skutečně zaplatí). V mnohých smlouvách tento ukazatel zcela chyběl, v jiných byl vypočítán špatně. Do výpočtu se přitom započítávají veškeré poplatky spojené s úvěrem, které by také měly být ve smlouvě uvedeny. Tak to totiž stanovuje zákon, ovšem v některých smlouvách informace o poplatcích nebyly zmíněny. Zákon dále hovoří o tom, že smlouva má obsahovat závazek věřitele že bude klienta informovat o všech změnách RPSN sazby (změny výše splátek, poplatků, úrokové sazby, termínů splátek atd.). ČOI odhalila řadu smluv, ve kterých závazek věřitele chyběl.

Nepřesnosti ohledně splátek u půjčky

Dále musí smlouva obsahovat informace o maximální výši úvěru, počtu a výši splátek a časovém rozvržení splátek. Pokud toto chybí, opět jde o porušení zákona ze strany věřitele U nebankovních společností je potřeba si zvlášť dobře ohlídat část smlouvy týkající se předčasného splacení úvěru. V takovém případě má totiž klient nárok na snížení poplatků spojených s úvěrem, ovšem v některých smlouvách jsou takové formulace, ze kterých nárok na snížení plateb pro klienta nevyplývá. Problematickou pasáží smlouvy může být část s informacemi o způsobu splácení úvěru. ČOI odhalila, že v některých smlouvách způsob splácení nebyl zahrnut, popř. bylo uvedeno více vzájemně si odporujících způsobů.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x


Zobrazeno: 2499x | 1. prosinec 2009 | Rady a postupy | no comments


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!