Slovník často používaných termínů

Akontace

Plánujete-li nákup na splátky, setkáte se s akontací = částka, která bývá použita pro první splátku. Často se i stává, že tato první splátka neboli akontace je vyšší, než-li následující splátky u vaší půjčky.

[Nahoru ↑]

Americká hypotéka

Zvláštní druh hypotéky, který se odlišuje od pravé hypotéky tím, že peníze vám poskytnuté nemusejí být bezprostředně použity na nákup nemovitosti. Je prakticky na vás, na co peníze použijete. Od klasické půjčky je americká hypotéka liší tím, že musíte zastavit nějakou nemovitost. Peníze můžete využít bezúčelově – tzn. že nemusíte prokazovat záměr

[Nahoru ↑]

Amortizace

neboli splacení dluhu splátkami, které jste si předem dojednali se společností, která vám peníze poskytla.

[Nahoru ↑]

Anuitní splátka

neboli pravidelná splátka – její výše zůstává stále stejná – nemění se. Její základ je ve splátce jistiny a splátkách úroků.

[Nahoru ↑]

Bonita

neboli možnosti, díky kterým jste schopni splácet peníze, které vám byly poskytnuty. Každá společnost má své parametry, díky kterým zjistí, zda vám nakonec peníze poskytne či nikoliv. Bonita ve většině případů dokáže rozhodnout o tom, zda vám peníze budou poskytnuty.

[Nahoru ↑]

Celková dlužná částka

neboli celá finanční částka, kterou má dlužník vůči svému věřiteli, nezahrnuje jen půjčené peníze, ale i další poplatky včetně úroků

[Nahoru ↑]

Dlužník

člověk, který si půjčil od určitého věřitele finanční prostředky, které posléze musí začít splácet.

[Nahoru ↑]

Doba splatnosti

doba, během které musí být půjčka splacena.

[Nahoru ↑]

Eskontní úvěr

nejedná se o dlouhodobou půjčku, ale o krátkodobou, kdy banka nabídne odkup směnky před uplynutím splatnosti.

[Nahoru ↑]

Fixace úrokové sazby

její největší využití najdeme u dlouhodobých půjček a především u hypoték. Jedná se o to, že po dobu fixace se vám v žádném případě nezmění ani úroková sazba, tudíž ani se nezvýší splátka. Dobu fixace si můžete určit na tak dlouhou dobu, jak sami budete chtít. Především se vyplatí tehdy, jste-li si jisti, že se budou zvyšovat úroky.

[Nahoru ↑]

Home Credit

Home Credit půjčka je nebankovní od společnosti Home Credit a.s. • jeden z předních poskytovatelů spotřebitelského financování v České republice

[Nahoru ↑]

Hypotéka

jedná se o typ půjčky, která si vyhrazuje zástavní právo k nemovitosti, proto je také nejčastěji používána hypotéka na nákup nemovitosti, v některých případech na její rekonstrukci. Banka, která hypotéku poskytuje, vám vyměří cenu nemovitosti, kterou máte v úmyslu zastavit. V případě, že cena zastavené nemovitosti převyšuje částku, kterou požadujete, získáte hypotéku velice snadno a rychle.

[Nahoru ↑]

Inkaso

velice často využívaná služba, kterou poskytují banky. Jedná se o automatický převod z vašeho bankovního účtu na účet společnosti, kam chcete pravidelně peníze posílat. Hlavní výhodou inkasa je ten fakt, že se nemusíte strachovat o pozdní splacení, které by někdy mohlo mít fatální důsledky.

[Nahoru ↑]

Konsolidace půjček

v současné době velice využívaná možnost ulevit ekonomicky rodinnému rozpočtu za předpokladu, že máte více půjček. Konsolidace totiž znamená sloučení půjček do půjčky jedné. Ušetříte tím za vedení, neboť jedna půjčka stojí rozhodně méně, než když jich máte více, a také si ušetříte spoustu papírování, neboť každá další půjčka má zcela odlišné podmínky – jiné doby splácení apod. Jedna jediná konsolidovaná půjčka se může rozmělnit a vy tak nebudete muset měsíčně splácet tak vysoké částky, což jistě zmírní ekonomické zatížení domácnosti.

[Nahoru ↑]

Kontokorentní úvěr

se poskytuje k běžným účtům v bance. Díky němu máte možnost okamžitě čerpat peníze ze svého účtu – můžete jít tzv. do mínusu. Nevýhodou tohoto druhu úvěru je skutečnost, že zde hned platíte úroky – neexistuje žádná bezúročná doba.

[Nahoru ↑]

Kreditní karta

vám je schopna pomoci v případě, že nemáte dostatečně vysokou hotovost na svém účtu, a přesto byste si chtěli pořídit cokoliv vás jen napadne. Často k takovému typu půjčky banky poskytují na určitou dobu bezúročné období, které je předem určeno. Pozor však na splácení či případné nesplácení úvěru, neboť vám mohou být poté účtovány velmi vysoké úroky.

[Nahoru ↑]

Leasing auta

velice často využívaný finanční produkt, především při koupi automobilu či jiných movitých věcí. Hlavní filosofií leasingu je to, že se majitelem splácené věci stanete až v tom případě, kdy všechny závazky vyrovnáte. Nevýhodou je tedy fakt, kdy při nesplácení hrozí to, že vám bude věc zabavena a propadne tak leasingové společnosti.

[Nahoru ↑]

Lichva

je velice kontroverzní příklad půjčky, kdy věřitel dlužníkovi účtuje přemrštěné částky za půjčku. Vlastní definice lichvy je následující – jedná se o závazek nepřiměřený k zisku závazkem získaným. V extrémních případech se může jednat i o půjčky, které jsou úročeny denně obrovskými procenty – v praxi se vám tak může přihodit to, že z malé částky (kupříkladu několik tisíc) za pár měsíců máte statisícové dluhy.

[Nahoru ↑]

Nebankovní hypotéka

jak již samotný název napovídá, jedná se o druh hypotéky, kterou poskytují nebankovní společnosti. Počítejte však s vyšším úročením. Viz hypotéka

[Nahoru ↑]

Nebankovní půjčka

jedná se o takový druh půjčky, kdy jsou vám poskytnuty peníze od nebankovní společnosti. Ačkoliv tyto instituce nepožadují tak náročné podmínky na půjčku, musíte si uvědomit, že je tato jednoduchost vyřízení vykoupena vyššími úroky. Nebankovní půjčky jsou však stále velice využívané.

[Nahoru ↑]

Nebankovní subjekt

společnosti, které poskytují půjčky, nemusejí mít přímo bankovní licenci. Proto také a našem finančním trhu vznikly společnosti, kterým říkáme nebankovní. Většinou mají menší nároky na vyřízení půjčky – jsou vám schopny poskytnout půjčky bez registru ihned , nebo i velice žádané půjčky bez potvrzení o příjmu .

[Nahoru ↑]

Neúčelová půjčka

druh půjčky, která se prakticky může použít na jakýkoliv záměr, který vás napadne. Nemusíte tedy prokazovat žádný účel. V mnoha případech se poskytuje do celkové výše 200 tisíc Kč, ale samozřejmě nejvíce záleží na dané společnosti, která peníze poskytuje.

[Nahoru ↑]

Osobní bankrot

velice krajní případ řešení finančních problémů. Nejste-li podnikatelem a máte více dluhů, můžete zažádat o tzv. oddlužení, které může proběhnout dvěma způsoby: 1) - prodáte veškerý svůj majetek, 2) - po dobu pěti let budete žít pouze z životního minima.

Návrh na takové oddlužení musí být podán písemnou formou na insolventní soud a musí obsahovat seznam majetku i seznam závazků, listiny, které dokládají údaje o příjmech dlužníka a to za poslední tři roky.

[Nahoru ↑]

p.a.

velice často užívaná zkratka (v nezkrácené podobě vypadá takto - per annum), která v překladu znamená ročně. Jedná se o výpočet úrokové sazby na období jednoho roku.

[Nahoru ↑]

Pojištění

chcete-li mít klidnější spánek během doby, kdy jste si pořídili jakýkoliv druh půjčky, můžete se pojistit proti smrti, dočasné pracovní neschopnosti, proti ztrátě zaměstnání, proti trvalé invaliditě či mnoha jiných nečekaných událostí.

[Nahoru ↑]

Předčasné splacení úvěru

úvěr neboli půjčku máte samozřejmě možnost splatit ještě před uplynutím předem dohodnuté doby. Dejte si však pozor, jelikož často se může stát, že je takové předčasné ukončení smlouvy zpoplatněno.

[Nahoru ↑]

Překlenovací úvěr

velice často se vám může stát, že budete chtít již své vlastní bydlení, ale problém bude to, že nebudete mít dostatek peněz na svém účtu a ani na stavebním spoření nemáte takovou hotovost. Překlenovací úvěr vám v tom pomůže, neboť vám zajistí peníze, díky kterým překlenete dobu, než vám bude uznán úvěr ze stavebního spoření.

[Nahoru ↑]

Provident půjčky

Půjčka od Providentu je řešení pro ty, kdo potřebují nízkou peněžní půjčku rychle.

[Nahoru ↑]

Půjčka

nejčastěji používané slovo ve finančním odvětví, neboť po půjčce touží mnoho lidí. Nejčastěji půjčku poskytují banky, ale máte-li nějaké problémy s příjmy nebo nemáte-li příjmy žádné, pomohou vám nebankovní společnosti, které nemají tak přísné podmínky pro získání půjčky. Osoba věřitele, tedy ten, který půjčuje, poskytne dlužníkovi, tedy žadateli, určitý obnos, který je posléze splácen formou úroků. Na žadateli – dlužníkovi je, aby posléze svůj závazek začal postupně splácet.

[Nahoru ↑]

Refinancování půjčky

často se vám může stát, že se vám již nezdají poplatky za nějakou půjčku, kterou jste si zjednali již kdysi dávno a banka po vás chce stále větší platby. Z toho důvodu existuje služba refinancování půjčky, což je přechod k jiné společnosti, která vám velice často nabídne výhodnější podmínky, které se rozhodně budou hodit.

[Nahoru ↑]

Registr dlužníků

největším postrachem všech těch, kdo si chtějí půjčit určitý obnos, bývá centrální registr dlužníků, což je národní i nadnárodní bankovní i nebankovní informační systém, v němž jsou podrobně uvedeny nesplacené závazky osob ale i ekonomických subjektů. V registru jste vedeni ať už je vaše platební historie pozitivní, či negativní.

[Nahoru ↑]

Revolvingový úvěr

podnikatelé někdy nemají jednoduchý život, proto jim také banky snaží vyjít vstříc tím, že jim poskytují revolvingový úvěr, který jim pomáhá v překlenování zúčtovacích období. Jinými slovy je tento druh úvěru půjčka pro podnikatele.

[Nahoru ↑]

RPSN

velice často se objevující zkratka u každé půjčky, o které se toho však příliš neví. Mnozí však ani netuší, cože to vlastně před sebou za zkráceninu mají. Vězte tedy, že se jedná o roční procentní sazbu nákladů, což je číslo, které má klientovi pomoci vyhodnotit výhodnost nebo nevýhodnost úvěru, který si plánuje pořídit.

RPSN tedy ve skutečnosti udává procentní rozdíl z dlužné částky, který spotřebitel neboli dlužník zaplatí za jeden rok v souvislosti se splátkami a dalšími výdaji, které jsou spojeny s čerpáním jeho úvěru.

[Nahoru ↑]

Ručitel

v případě, že si plánujete vzít úvěr na vyšší částky, budete potřebovat ručitele, což je člověk, který se zaváže k tomu, že splatí dlužnou částku v případě, že dlužník na výzvy nereaguje.

Dejte tedy pozor, komu děláte ručitele, abyste se nakonec nedostaly do problémů. V případě, že ručitel závazky vyrovná, má právo po dlužníkovi požadovat uhrazenou částku.

[Nahoru ↑]

Směnka

ve skutečnosti je to cenný papír, za pomocí kterého má majitel směnky po dlužníkovi požadovat dlužnou částku.

[Nahoru ↑]

Splátková společnost

jedná se o nebankovní společnost, která je vám schopna poskytnout výhodný spotřebitelský úvěr za těch podmínek, že budete souhlasit s vyššími úroky než je tomu u klasických bank. Na druhou stranu se můžete těšit na to, že nebudete muset podstoupit náročné vyřizování, které je pro klasickou půjčku nutné.

[Nahoru ↑]

Splátkový kalendář

je vám zhotoven při splácení půjček nebo úvěrů – jedná se o časový harmonogram splátek, abyste věděli, kdy máte platit.

[Nahoru ↑]

Spolužadatel

osoba, která s vámi žádá o úvěr či jiný finanční produkt, spolužádající osoba k vám nemusí být v příbuzenském vztahu.

[Nahoru ↑]

Spotřebitelský úvěr

půjčka sloužící k nákupu spotřebního zboží či k nákupu nemovitostí. V případě, že si sjednáte neúčelový úvěr, tak peníze můžete použít dle svého uvážení prakticky na co jen budete chtít.

[Nahoru ↑]

Stavební spoření

druh spoření, které má za úkol řešit bytovou problematiků v České republice. Jedna z nejvýhodnějších forem uložení vašich úspor. Spoření je podporováno státem, což z něj dělá velice zajímavý finanční produkt.

[Nahoru ↑]

Účelová půjčka

je druhem půjčky, u které musíte prokázat svůj záměr na co peníze chcete použít. Výhodou této půjčky je to, že vám může být poskytnut až jeden milion korun.

[Nahoru ↑]

Úrok

klasická odměna pro instituci nebo osobu, která půjčuje peníze. Samozřejmostí je, že výše úroku záleží na mnoha skutečnostech – větší úroky čekejte spíše u nebankovních společnosti a u rizikových půjček. Každá společnost má jiné nároky na výši úvěru.

[Nahoru ↑]

Úroková míra

jinými slovy bychom také mohli říci úroková sazba. Za dané časové období nám úroková míra uvádí procentní vyjádření zvýšení půjčené částky.

[Nahoru ↑]

Úvěr

finanční produkt, který přivádí do vztahu věřitele na jedné straně a dlužníka na straně druhé. Můžete na něj narazit u bankovních i nebankovních společností, které půjčují peníze. Vždy je však nutné počítat s určitým úrokem.

[Nahoru ↑]

Úvěrový limit

jedná se o právě danou maximální výši úvěru, kterou schválil věřitel.

[Nahoru ↑]

Věřitel

osoba, která půjčuje dlužníkovi smluvenou částku ve formě půjčky nebo úvěru. Samozřejmostí je, že věřitel požaduje po dlužníkovi následné splácení částky, která je navýšená o úrok.

[Nahoru ↑]

Vinkulace

jedná se o zastavení pohledávek, které vznikly pojištěnému vůči jeho pojišťovně. Tato událost může vzniknout z důvodu vzniku pojistné události, která je kryta ve prospěch banky. V praxi to tedy znamená, že banka obdrží pojistné plnění v tom případě, že vám půjčila např. na domek, který byl zničen povodní či jinou přírodní nebo jinou katastrofou.

[Nahoru ↑]

Zástavce

většinou se jedná o dlužníka, který dá svému věřiteli určitou cennost do zástavy, po splacení dluhu je pak zástava opět vrácena původnímu majiteli.

[Nahoru ↑]